Tedavi Hizmetleri

LAZER DOLGULAR

Lazer Dolgu; Halk arasında Lazer dolgu olarak bilinen beyaz ışıklı dolgular tıp dilinde kompozit olarak da adlandırılır. Bu işlem gerçek lazer ışını ile uygulanmaz. Estetik dolgu olarak tabir edilir. Esas uygulanan kompozit malzemesinin daha sert olması için belirli dalga boyuna ayarlanmış halojen yada Led ışık cihazlarıdır. Gerçek diş lazeri Delight sert dokuda çalışır ve yumuşak dokuya etkisi olmaz. Böylece sağlıklı dokunun kaybı önlenmiş olur.
Eski zamanlarda amalgam dolgular veya gümüş dolgular tercih edilirdi. Bu dolgular gem görsel açıdan hoş değil hem de ağızda farklı bir tat meydana getirir. Zaman içinde gelişen teknoloji ile beraber hem sağlamlık hem estetik hemde sağlık açısından çok daha iyi olan lazer dolgular tercih edilmeye başlandı.

Lazer Dolgu Avantajları
Zaman kaybı olmaz. Lazer dolgu uygulaması bir seansta tamamlanır, yani bir gün içinde hallolur.
Hem ön dişlere hem de arka dişlere uygulanabilir.
Renk sklası geniştir ve her diş rengine uygun olarak yapılır.
Lazer dolgu uygulama sonrası hemen dişler rahatlıkla kullanılabilir.
Cilalama işlemleri rahatlıkla yapılır.
Estetik açıdan son derece hoş olur.
Lazer Dolgu Ne Gibi Durumlar Uygulanabilir?
Kırık diş tedavisinde
Amalgam dolgu yerine daha estetik beyaz dolgu yapımında
Diş çürükleri tedavisinde
Aralıklı diş yapılarının tedavisinde
Diş aşınması olanlarda
Diş hassasiyeti olanlarda bu sorunu gidermek için
Kök ucu kistlerinin temizlenmesinde
Estetik için diş boylarının uzatılmasında
Ufak diş şekillerindeki değişikliklerde
Lazer Dolguyu Kimler Kullanamaz?
Eğer ön dişler için fazla sayıda restorasyon yapılması gerekiyorsa porselen lamina yada porselen kuron kullanılabilir. Dişlerde mineral madde kaybı fazla ise porselen lamina, porselen dolgu veya porselen kuron kullanılabilir. Eğer hasta fazla miktarda kahve ve çay tüketicisi ise porselen lamina yada porselen kuron kullanılabilir.

Lazer dolgular alerjik reaksiyon yapmaz. Lazer desteği alınarak yapılan cerrahi işlemlerden sonra şişlik, morarma, ağrı tarzında komplikasyonlar meydana gelmez. Hamile ve emziren anneler içinde uygulanabilir.
Lazer dolgu 6-7 seneye kadar rahatlıkla kullanılabilir. Fakat dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar vardır. Özellikle çay, kahve, sigara kullanımı olan hastalarda daha başarılı tedavi gerçekleşir. Renk değişimi yada herhangi bir nedenden dolayı kırık olursa tamamen sökülmeden üst kısmı yeniden yapılandırılır.