Tedavi Hizmetleri

ZİRKONYUM KÖPRÜLER

ZİRKONYUM ESASLI ESTETİK KAPLAMA & KÖPRÜ SİSTEMİ
Elmas kadar saglam inci gibi güzel Dogal ve doku uyumlu metalsiz uygulamalarla estetigin zirvesine ulasan porselen uygulamalari artik zirkonyum ile dayaniklilikta da sinirlari zorluyor.
Bu sistemde metal yerine alt yapi malzemesi olarak zirkonyum kullanilir. Yapilan çalismalar dis hekimliginin temel gereksinimleri olan estetik, saglamlik, doku uyumlulugu ve dogallik konularinda bugüne kadar ulasilan en yüksek performansin elde edildigini göstermistir. Tamamen el becerisinin bilgisayar destekli teknoloji ile birlestirilmesi sonucu ortaya çikan bir yöntemdir.

Klinikte elde hazirlanmis dis preperasyonlari(kesimleri) laboratuarda özel yöntemlerde sekillendirilir ve özel bir cihaz yardimiyla lazer tarama sitem ile okunur. Bu bilgiler cihazin sekillendirme bölmesine aktarilip kuron veya köprü bilgisayar tarafindan islenir. Böylece zirkonyum oksit alt yapi olusmus olur. Bu alt yapinin üzeri özel porselenler ile kaplanilir. Böylece isigi geçiren(neon efektli), oldukça dayanikli, estetik, dogal görünümlü ve doku uyumlu kuron ve köprüler elde edilmis olur. Sistemin en büyük avantaji ulastigi çok yüksek dayaniklilikla porselenleri artik köprülerde de rahatça kullanilabilir hale getirmesidir.

Metal desteksiz zirkonyum esaslı protezlerin avantajları nedir ?
Alt yapı olarak metal yerine beyaz renkte “zirkonyum alaşım” kullanılır.
1. Yüksek dayanıklık ve estetik görünüm sayesinde arka bölgedeki dişleri de kapsayan geniş bir kullanım alanı vardır.
2. Vücutla mükemmel bir uyum sağlarlar
3. Doğal diş yapısı gibi ışığı geçirdikleri için dişe yakın görünüm elde edilir.
4. Zirkonyum; yüksek ısıya ve darbeye dayanıklıdır. Ağızda tat bozukluğuna ve ağız kokusuna neden olmaz. Alerji yapmaz.


Zirkonyum porselenlerin en büyük farkı, diş dokuları ve diş eti ile olan mükemmel uyumudur.
Zirkonyum diş kaplamaları ile ,porselen metal destekli porselenler arasındaki bu belirgin farklar nedeni ile zirkonyum porselenlerin tercih edilmektedir.

Özellikle sağlığı ve estetiği bir arada isteyen hastaların tercihi olan metal desteksiz zirkonyum porselenler daha uzun ömürlü olabilir.
Zirkonyum Diş Kaplamalarının farkı nedir? • Yalıtıcı özelliğiyle sıcak soğuk hassasiyeti gelişmez.

- Zirkonyum ışığı geçirdiklerinden doğal diş yapısına çok benzer estetik oluşturur, çok iyi yapılmış olan metal destekli porselenlerde bile bir matlık ve yapaylık vardır. Bu nedenle özellikle ön dişlerde zirkonyum tercih edilir.
-Porselen yüzeyleri son derece pürüzsüz olacağı için sigara ve benzeri sebeplerden kaynaklanan lekelenmeleri ve diş taşı oluşumlarını minimuma indirir.
- Metal destekli porselenler bazı ışıklarda ağızda yokmuş gibi koyu renk bir boşluk görüntüsü verirler. Zirkonyum da ise aynı doğal diş gibi her türlü ışığı geçirirler.
- Kahve, çay, sigara gibi dış etkenlerle renk değiştirmez.
- Alt yapısında metal olmadığı için kuron – diş eti hizasında koyu renk bir çizgi olmaz. Daha estetik bir görüntü sağlanır.