Tedavi Hizmetleri

ORTODONTİ

Güzel bir gülümsemeden daha fazlası ortodonti ağız sağlığınızı korumanıza yardımcı olur.

Diş teli uygulaması gibi ortodonti tedavileri düzgün sıralanmayan çarpık dişleri düzeltmek için uygulanır. Bu sorunlar ortadan kalkınca ağız sağlığınızı da korunmuş olur. Çapraşık dişlerin temizlenmesi zor olduğu için çürük diş eti hastalıklarına neden olabilir.

Tedavi ne zaman başlamalıdır?
6 Yaşından itibaren düzenli kontroller yapılmalıdır. Özel ölçümlerle ve röntgen taramalarıyla tedavi ihtiyacına karar verilir.

Dislerde ve çenelerdeki düzensizlikler
(ORTODONTIK ANOMALI) neden olusur?

  • En önemli nedeni kalitimsal (genetik faktörler) düzensizlikler: Özellikle iskeletsel bozuklugu olan bireylerde soy geçmiste benzer bir anomalinin olup olmadigi önemlidir. Kalitimsal dis eksiklikleri, dar üst çene, çaprasiklik problemleri de kalitimsal olarak çocuga geçebilmektedir. Bu durumda ortodontik sorunlarin ortaya çikmasi kaçinilmaz olmaktadir. Yapilmasi gereken ise; çocugu süt dislenme döneminden baslayarak düzenli dis hekimi kontrolüne götürmektir.
  • Süt dislerinin erken kaybi veya süt dislerindeki madde kaybina neden olan büyük çürükler:
  • Koruyucu hekimligin hastalara sundugu olanaklardan yararlanilmamis olabilir; mesela süt dislerindeki çürükler "nasil olsa degisecek" mantigiyla tedavi edilmemis, zamanindan önce disler çekilmis, flourlama ve fissür koruyucu uygulamalari gözardi edilmis olabilir.
  • Gelisim yetersizlikleri.
  • Çesitli yanlis aliskanliklar: Parmak emme, dil ve dudaklarin disler arasina sokulmasi, sürekli agzi solunumu, uzun süreli biberon ve yalanci emzik kullanma aliskanliklari.
  • Kulak-burun-bogaz problemleri: (Bademcik iltihabi, burun ve geniz eti varligi; sürekli agzi solunumu gibi) çene kemiklerinin sekillenmesinde engel olusturabilir ve dis sürme bozukluklari yaratabilirler.
  • Bazi kas bozukluklari da ortodontik problemlere neden olabilir.

Ortodontik Muayene Ne Zaman Yapılmalıdır?
Hastalar ortodontist ile 6-7 yaşlarında tanışmalıdır. Ortodontik tedavi her yaşta uygulanabilir. Ancak özellikle çeneleri de ilgilendiren sorunlar varsa, büyüme-gelişmeden de yararlanabilmek için çocukların buluğ çağına girmeden önce mutlaka muayeneye getirilmesi gerekmektedir.
Büyüme ve gelişimi bozabilecek sorunların erkenden saptanabilmesi için ortodontik muayene çok yararlıdır. Bazı durumlarda da sorun erkenden belirlendiği halde, ortodonti uzmanı çocuğu belirli aralıklarla kontrole çağırarak tedavi için en uygun zamanı bekleyebilir. Bu yaşlarda uygulanabilen koruyucu ve önleyici ortodontik tedaviler sayesinde ileride kapsamlı tedavileri gerektirecek bozukluklar, görece basit ve kısa girişimlerle önlenebilir. Çene bozuklukları erken dönemde tedavi edilmezse, 18 yaşından sonra ortognatik cerrahi ile kombine edilen ortodontik tedaviyle düzeltilebilirler.

Koruyucu Ortodontik Tedavi
Koruyucu tedavilerde amaç daimi dişlerin düzgün sürebilmeleri için yeterli yeri hazırlamaktır. Bu amaçta erken kaybedilen süt dişlerinin yerini koruyan yer tutucular hazırlanmaktadır. Ayrıca diş çürüklerine yatkın çocukların pedodontist tarafından takibi önerilmektedir.

Önleyici Ortodontik Tedavi
Kötü alışkanlıklar; parmak emme, anormal yutkunma gibi faktörlere bağlı gelişebilecek sorunları önlemek veya daimi dişlere yer açmak amacıyla çok çeşitli hareketli aygıtlar hazırlanabilmektedir.

Sabit Ortodontik Tedavi
Daimi dişler sürdükten sonra ortodontik tedavi artık dişlerin üzerine yapışan ve tedavi süresince çıkarılmayan braketler ve bu braketlerin içinden geçen tellerle yapılmaktadır. Gümüş rengi, altın rengi, şeffaf/diş rengi veya pembe/mavi gibi renkli olabilmektedir. Bazı diş bozuklukları ise dişlerin iç yüzeylerine braket uygulanmasına izin vermekte ve böylece tamamen görünmez olabilmektedir. (lingual ortodonti). Sabit ortodontik tedavi sağlıklı diş ve dişetlerine sahip her yaşta bireye uygulanabilmektedir.

Pekiştirme Tedavisi
Ortodontik tedavi ile elde edilen ideal çene ve diş konumlarının yapılan pasif tel ve apareyler ile korunmasıdır.